Czym są i do czego służą podpiętki?

Zakup nowych butów to niemała frajda dla wielu z nas. Zakładając nowe obuwie, czujemy się świeżo i modnie. Poprawia się wtedy nasze samopoczucie i samoocena. Niestety czasem zdarza się również tak, że po jakimś czasie od zakupu zaczynają nas boleć stopy. Zadajemy sobie wtedy pytanie „co się stało, przecież w sklepie pasowały jak ulał”. Stopa musi przyzwyczaić się do nowych butów, z czasem dyskomfort przechodzi, jednak zdarzają się sytuacje, w których trzeba rozwiązać problem inaczej. Rozwiązaniem na bolące dolegliwości związane z zakupem nowego obuwia, są podpiętki.

Ten produkt może sprawić, że chodzenie stanie się o wiele wygodniejsze i przyjemniejsze. Może on również dodać nam kilku centymetrów – podniesienie stopy również wpływa na poprawę komfortu.

Podpiętki – ulga dla stóp

Podpiętki, czyli po prostu wkładki do butów, to niewielkich rozmiarów produkty, które potrafią naprawdę zdziałać cuda. Kiedy po zakupie nowych butów, skarżymy się na nieznośny ból w obrębie stóp, możemy sięgnąć właśnie po wkładki obuwnicze. Tego typu produkty pomagają w złagodzić dolegliwości ortopedyczne, a co za tym idzie, znacznie podnoszą komfort użytkowania nowego obuwia.

Wyróżniamy kilka rodzajów podpiętek. W zależności od ceny i sposobu, w jaki mają działać wymienia się:

  • podpiętki żelowe,
  • wkładki silikonowe,
  • podpiętki tradycyjne ze skóry lub korka,
  • wkładki ortopedyczne.

Wkładki żelowe i sylikonowe dzięki temu, że są niewidoczne – nadają się zarówno do zwykłych butów i sandałów. Poprawiają komfort chodzenia i bardzo dobrze dopasowują się do kształtu stopy. Wkładki tradycyjne wykonane ze skóry lub korka to najpopularniejsze wkładki. Ich zadaniem jest zmiana położenia stopy w obuwiu, przez co wewnętrzna część buta przestaje obcierać stopy. Natomiast wkładki ortopedyczne pomagają osobom zmagającym się ze schorzeniami stóp, np. ostrogą, czy płaskostopiem.

Amortyzacja pięt podczas chodzenia

Do zakupy wkładek do butów dochodzi najczęściej w momencie, kiedy zauważymy na swoich stopach odcisk po tym, jak wcześniej odczuwaliśmy w tym miejscu ból. Najczęściej problem tyczy się nowych butów, które nie są jeszcze rozchodzone. Zdarza się też tak, że po jakimś czasie użytkowania, stopa źle ułoży się w bucie.

Możemy wtedy zdecydować się na wymianę obuwia lub oddanie go na gwarancję albo na zakup podpiętek. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wyposażyli się we wkładki ortopedyczne – najczęściej polecane przez lekarzy pacjentom z dolegliwościami ortopedycznymi. Wkładki te są dostępne dla każdego, jednak każdy rodzaj niestety różni się ceną i to właśnie wkładki ortopedyczne są najdroższe – i zarazem najskuteczniejsze. Do najbardziej popularnych zalicza się jednak podpiętki żelowe i silikonowe.

Problemy ze stopami dotykają najczęściej starszych osób, ale wcale nie jest powiedziane, że nie mogą również wystąpić u młodych osób. Takie wkładki mogą być swego rodzaju wybawieniem w wielu sytuacjach życiowych, np. kiedy zbliża się wesele i trzeba ubrać eleganckie obuwie, które rzecz jasna często jest niewygodne i trzeba czasu, żeby noga się do niego przystosowała. W eleganckim obuwiu nie chodzimy na co dzień, dlatego podpiętki mogą tutaj zrobić naprawdę dobrą robotę.