Czym jest bonding zębów i jakie rezultaty gwarantuje?

Nowoczesna stomatologia estetyczna oferuje wiele rozwiązań mających na celu poprawę wizualnego stanu uzębienia. Z korzyściami estetycznymi idą w parze zmiany funkcjonalne – odnowione zęby pozwalają cieszyć się każdym posiłkiem. Braki w uzębieniu lub zniszczone pojedyncze zęby można naprawić np. poprzez bonding.

Bonding zębów – co to za zabieg?

Niektóre uszkodzenia zębów nie są możliwe do wyleczenia czy wypełnienia za pomocą plomb. Jedną z metod pozwalających odzyskać piękny uśmiech i pożegnać się ze wstydliwym zasłanianiem ust ręką podczas śmiechu jest bonding zębów. Metoda służy rekonstrukcji, odbudowywaniu niewielkich uszkodzeń i ubytków, a także niwelowaniu niedoskonałości kolorystycznych.

Bonding zębów wykorzystuje w pełni zalety żywicy kompozytowej jako materiału łatwo łączącego się ze szkliwem. Ta substancja w różnych odmianach jest często używana w stomatologii, np. do tworzenia wspomnianych już plomb. Wykazuje dużą trwałość i nadaje się do zastosowania zarówno przy mniej poważnych, jak i znaczących uszkodzeniach zębów. Zabieg bondingu to nie tylko użycie żywic kompozytowych, ale też np. wypolerowanie czy ścieranie powierzchni zęba.

Czy bonding zębów jest bezpieczny?

Osoby z przebarwieniami na zębach, uszkodzeniami szkliwa, rysami, niewielkimi zmianami tego typu bardzo często decydują się na bonding zębów, chcąc w ten sposób poprawić swój wygląd. Zabieg to proste i bezpieczne rozwiązanie, stosowane także jako metoda zatrzymania postępu uszkodzeń przynajmniej na pewien czas. Ząb jest naprawiony i nie niszczeje. Sprawdza się to w szczególności, gdy zmiany nie są duże i liczne oraz gdy problem stanowi jeden ząb.

Wykonany w odpowiednio wyposażonej placówce zabieg nie wiąże się z żadnymi przykrymi konsekwencjami. Jest polecany osobom w różnym wieku – między innymi z uwagi na czas trwania, który jest dość krótki. Bonding zębów można zrealizować podczas pojedynczej wizyty, wszystko trwa około godziny lub trochę dłużej w zależności od tego, jak dużej obróbki potrzebuje ząb.

Bonding zębów – czy zapewnia trwałe efekty?

Jeśli chodzi o trwałość, trzeba wiedzieć, że bonding zębów zapewnia szybkie, ale niezbyt trwałe rezultaty w porównaniu do np. wstawienia implantów. Oznacza to, że prawdopodobnie trzeba będzie go powtarzać po pewnym czasie. Średnio efekty widoczne są przez kilka lat (około pięciu). Jest to mimo wszystko dość długi czas, a wypełnienie kompozytowe pozwala zapobiec postępowaniu zmian, więc warto go rozważyć.

Na zabieg ten chętniej niż na inne decydują się osoby obawiające się zmian i konsekwencji. W tym przypadku możliwe jest wycofanie większości modyfikacji dokonanych przez stomatologa, jeśli nie okażą się zadowalające dla pacjenta. Kompozyt nie ingeruje silnie w ząb i mimo dobrego przylegania można go po prostu usunąć.

Podsumowując, wśród zabiegów umożliwiających poprawienie wyglądu i funkcjonalności zębów, na uwagę zdecydowanie zasługuje bonding. Metoda dotyczy wyrównywania i wypełniania niewielkich uszkodzeń i przebarwień, jest bardzo bezpieczna, a zabieg nie boli.