Dermatozy – z jakimi chorobami skóry najczęściej się zmagamy?

Połowa społeczeństwa cierpi na dermatozy. Dermatozy to inaczej choroby skóry, które mogą przybierać naprawdę różny wygląd i mieć różne objawy. Ci, którzy mają nieskazitelną cerę, nie mają problemu z pielęgnacją, czy też samooceną. Jednak ci, którzy mają problem z trądzikiem, łuszczycą, czy innymi wykwitami, toczą walkę przez długie miesiące, czy nawet lata. Walka jest nierówna, bo często żadne specyfiki, czy nawet zmiana diety nie działa. W tym czasie, poza dolegliwościami skórnym, chorzy doświadczają również wielu przykrości ze strony rówieśników. Takie osoby są często zakompleksione i przez to nie radzą sobie z presją otoczenia.

Objawy skórne – częste przypadki

Mimo iż trądzik i inne problemy skórne zdarzają się dość często w naszym społeczeństwie, to i tak wiedza niektórych osób na ten temat, jest na bardzo niskim poziomie. Przez to zdarzają się sytuacje, w których osoby z problemami skórnymi popadają w depresje i mają niską samoocenę. Dorośli najczęściej zmagają się z dermatozami typu trądzik, grzybica, pokrzywka, czy też łuszczyca. Do niepożądanych zmian skórnych może dojść również przy źle dobranych preparatach punktowych na skórę – wtedy mówi się o osutkach polekowych. U dzieci zaś, najczęstszymi dermatozami są łojotoki, infekcje bakteryjne i wirusowe, atopowe zapalenie skóry, czy też wypryski kontaktowe.

Choroby skóry można podzielić na kilka rodzajów. Do najbardziej znanych należą choroby skóry o podłożu: bakteryjnym, np. liszajec lub czyrak, wirusowym, np. brodawka, opryszczka lub półpasiec, grzybiczym, np. zajady, pasożytniczym, np. świerzb; alergicznym, np. wyprysk kontaktowy, genetycznym, np. rybia łuska; autoimmunologicznym, np. sarkoidoza. Poza tym są jeszcze fotodermatozy, gruźlice skóry, choroby tkanki łącznej, dermatozy ciążowe i mnóstwo innych.

Zmiany skórne są niezwykle uciążliwe i przysparzają wielu problemów

Dermatozy mogą atakować zarówno naskórek, skórę właściwą, tkanki podskórne, jak i mieszki włosowe, paznokcie i gruczoły skórne. Zmiany te fachowo dzieli się na wykwity pierwotne (bąble, plamy, pęcherze) oraz wykwity wtórne (blizny, łuski, szczeliny, pęknięcia). Choroby skóry dotykają nas w każdym wieku. Kiedy za „małolata” nie zmagamy się z żadnymi problemami, to nie jest to wcale jednoznaczne z tym że nie dotknie nas ten problem w przyszłości.

Leczenie dolegliwości skórnych leczy się przy pomocy doustnych i zewnętrznych środków. Lekarz dermatolog jest w stanie ocenić, w jakim stopniu zaawansowania jest nasza przypadłość i jakie należy zastosować środki zaradcze względem niej. Bez względu na rodzaj dermatozy leczenie powinno opierać się na przyjmowaniu specjalistycznych środków. W żadnym wypadku nie należy zajmować się swoim problemem samodzielnie, ponieważ można doprowadzić do pogorszenia swojego stanu zdrowia, a nawet nieodwracalnej utraty włosów, czy zakażeń innych części ciała.

Temat Tabu…

Choroby skóry to problem ogólnoświatowy. Chorują na nie zarówno osoby młode, jak i te w podeszłym wieku. Jest to niezwykle drażliwy temat tabu dla wielu chorych, którzy zmagając się z dermatozami, mogą nawet unikać kontaktu z ludźmi, czy też w ogóle kontaktu ze światem zewnętrznym. Takim dolegliwościom mogą towarzyszyć również inne choroby o podłożu psychicznym, zwłaszcza kobiety – w których naturze leży dbanie o dobry i zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.

Jeżeli w odpowiednim momencie zareagujemy na zmiany skórne o podłożu wirusowym u dzieci, jest szansa na to, aby udało się je w pełni wyleczyć. Z leczeniem zmian skórnych u dorosłych może być niestety już trochę ciężej, dlatego warto kierować swój problem do lekarza dermatologii, który będzie w stanie znaleźć na to odpowiednie rozwiązanie.