Co nam mówi mowa ciała?

Mowa ciała to komunikaty niewerbalne takie jak: gesty, ruchy, postawa, ukierunkowanie ciała, mimika czy ruchy oczu które pomogą nam dostarczyć wielu cennych informacji o drugiej osobie. Dzięki niej możemy poznać emocje, odczuciach czy zamiary rozmówcy. Na mowę ciała nie składają się takie czynniki jak ubiór lub makijaż.

Jak odczytać mowę ciała?

Kiedy jesteś na spotkaniu i chcesz faktycznie zrozumieć co rozmówca ma na myśli musisz słuchać całej jego osoby zarówno tego co mówi oraz jak się zachowuję. Większość informacji przekazywana jest poza słowami. Mowa ciała pomaga w komunikacji przez co możemy zrozumieć się bez słów ale czasem przeszkadza np. w sytuacjach stresowych gdzie często nie mamy wpływu na nasze odruchy czy gesty a chcielibyśmy ich uniknąć.

Mowa ciała składa się z kilku kategorii:

Postawa

Postawa oznacza sposób w jaki układamy swoje ciało. Człowiek pewny siebie unosi wysoko głowę i odważnie patrzy przed siebie. Agresywna postawa charakteryzuje się skierowaniem i pochylaniem ciała, głowy ramion wprost na rozmówcę, zaś osoba niepewna siebie będzie kulić ramiona i krzyżować nogi.

Gesty

Głownie dłonie używane są do tzw. gestykulacji. Umiarkowana gestykulacja pokazuje, że jesteśmy przejęcie rozmową, zaś przesadna może spowodować odwrócenie uwagi od wypowiedzianych słów.

Mimika

Mimika są to ruchy mięśni twarzy wyrażające nasze uczucia. Tak naprawdę twarz pokazuje najwięcej emocji. Uśmiechając się podnoszą się kąciki ust co pokazuje radość. Podnoszą c brwi pokazujemy zdziwienie zaś zaciskając usta- niezadowolenie.

Kontakt wzrokowy

Prowadząc rozmowę chcąc sprawić dobre wrażenie należy utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. Dzięki temu pokazujemy swoje zainteresowanie rozmową. Trzeba też pamiętać żeby nie przesadzić. Zbyt długie wpatrywanie się w drugiego człowieka może spowodować, że poczuję się obserwowany lub atakowany.

Ton głosu

Ton głosu to również istotny element w rozmowie. Mówiąc wolno i cicho możemy być odebrani jako niepewni, skrępowani zaś mówiąc niewyraźnie i w pośpiechu jako niecierpliwi. Trzeba pamiętać żeby to rozgraniczyć.

Dystans

Trzeba pamiętać żeby zachować odpowiedni dystans od rozmówcy, nie przysuwać się na odległość kilku centymetrów, bo może to spowodować skrępowanie ale też nie odsuwać się na odległość kilku metrów bo może to utrudnić komunikację.