Las w słoiku – coś więcej niż chwilowa moda?

Ach ta bliskość natury. Każdego z nas w pewnym stopniu do niej ciągnie. Ozdabiamy swe domy roślinami. Tworzymy własne piękne ogrody. Oczywiście, jeśli mamy tak zwaną rękę do roślin. Na szczęście dla wszystkich miłośników zieleni o zerowych umiejętnościach ogrodniczych powstał nowy trend w dekoracji pomieszczeń. Jest nim tworzenie tak zwanych lasów w słoiku. Są to kompozycje roślin o małych wymaganiach. Rośliny te zamyka się w słoiku lub innym naczyniu, w których panuje obieg zamknięty wody i materii organicznej. W zasadzie do przetrwania tym roślinom ma wystarczyć dostęp do światła.

Historia Lasów w słoiku

Chociaż rośliny w słojach modne stały się kilka lat temu. Idea ta jest o wiele starsza. Najbardziej znanym przykładem zamkniętego w pełni funkcjonalnej biosfery jest ta stworzona przez Davida Latimer. Jest on botanikiem. W 1960 roku rozpoczął pewien eksperyment. Umieścił on trzykrotkę w szklanej butli. W projekcie znalazło się modelowo przygotowane podłoże z odpowiednim rozkładem warstw. W ten właśnie sposób rozpoczęła się historia pewnej zamkniętej sfery. Ostatni raz trzykrotka ze światem zewnętrznym miała kontakt w 1972 roku. Od tego czasu radzi sobie świetnie.

Zrozumieć las w słoiku

Jak już wspominałem, rośliny zamknięte w szkle robią teraz furorę. Wiec każdy ma swój własny pomysł na taki las. Jedne pomysły sprawdzą się świetne, inne nie przetrwają za długo. Podstawą są rośliny. To rozpracowanie ich potrzeb jest kluczem do właściwego bilansu. Kolejnym elementem jest gleba. Nie wystarczy wsypać zwykłą ziemię i wsadzić w nią roślinę. Podłoże lasu w słoiku musi posiadać warstwy. Kolejnym elementem układu jest życie mikrobiologiczne. No i na koniec woda. Skoro tworzymy układ zamknięty. Musimy uważać, aby wilgotność nie była zbyt wysoka.

Stwórz własny świat

Chociaż skupiamy się na kwestiach dekoracyjnych. Sam las w słoiku może być czymś niezwykłym. Jest to przecież szansa stworzenia własnego świata. Projektu wycinka rzeczywistości, który może stać się odskocznią od codzienności. Ten las może stać się twórczym azylem nie tylko zwykłą ozdobą…