Skąd bierze się rwa kulszowa i czy da się ją jakoś leczyć?

Czy zdarzyło Ci się doświadczyć nieznośnego bólu w okolicy pleców i nóg? Przeszywający i paraliżujący ból, który przyprawia o mrowienie kończyn i zjawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Skąd właściwie się on bierze? Co oznacza i czy da się coś z nim zrobić?

Gdzie występuje ból?

Paraliżujący ból pleców i nóg to tak zwane korzonki. Ich fachowa nazwa to rwa kulszowa, która niestety ma przykrą tendencję do ciągłego nawracania. Rwę kulszową (ischialgia) potocznie określa się, jako atak korzonków nerwowych. Dolegliwość ta związana jest z uciskiem nerwu kulszowego. Jest to największy nerw w obwodowym układzie nerwowym w ludzkim organizmie i ciągnie się od uda (jego tylnej części), przez goleń, aż po stopę. Najczęściej rwa dotyczy jednej nogi (prawej lub lewej) – rzadziej obu.

Jej charakterystycznym objawem jest wyjątkowo dokuczliwy i nagły ból w okolicy lędźwi. Ból pojawia się z reguły niespodziewanie i często towarzyszy mu również drętwienie konkretnych i poszczególnych odcinków kręgosłupa. Dlaczego tak się dzieje?

Na skutek mechanicznego nacisku na korzenie nerwowe przez uszkodzony dysk, czyli krążek międzykręgowy, pojawia się ból. Dzieje się tak zazwyczaj przez różne zwyrodnienia i zmiany w obrębie kręgosłupa wraz z wiekiem. Im człowiek starszy, tym jest bardziej narażony na rwę kulszową.

Ataki korzonków. Jakie wyróżnia się rodzaje rwy kulszowej?

W medycynie, jako jednej z największych dziedzin naukowych, wyróżnia się kilka rodzajów wspomnianej rwy. Ataki korzonków mogą mieć charakter ramienny, kulszowy lub barkowy. Każdy z nich objawia się inaczej.

Zgodnie z tą myślą:

  • rwa kulszowa, czyli nerw biegnący od tylnej części uda, przez goleń, aż po stopę – to najczęściej ból w lędźwiach i w pośladkach. Przypadłość może przybierać lekką postać lub ciężką. W tym rodzaju mogą występować niedowłady i przykurcze mięśni, a nawet parestezje, czyli mrowienie, drętwienie lub wibrowanie,
  • rwa udowa – atakuje odcinek lędźwiowy i krzyżowy. W tym rodzaju rwy ból przebiega najczęściej po przedniej ścianie całej nogi (uda) i może promieniować na lędźwie oraz kręgosłup. Podobnie jak w przypadku rwy kulszowej, przeszywający ból może powodować niedowład oraz przykurcze mięśni, a także parastezje,
  • rwa ramienna – pojawia się w obrębie ramiom oraz barków i promieniuje do samego końca dłoni. W tej przypadłości również może występować mrowienie obszaru dotkniętego bólem. W tym przypadku również mogą występować przykurcze mięśni, a także drętwienie, mrowienie, a nawet niedowłady mięśni.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Objawy towarzyszące rwie mogą być uwarunkowane przez różne czynniki. Najbardziej narażone są na nią osoby starsze, u których z upływem lat słabną właściwości amortyzacyjne dysków. Niemniej jednak duże znaczenie ma tutaj również Twój tryb życia oraz inne czynniki ryzyka.

Do najpowszechniejszych przyczyn rozwoju rwy kulszowej zalicza się:

  • nadwagę oraz otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • ciąża,
  • dieta uboga w wapń, sole mineralne i witaminy,
  • czynniki atmosferyczne, takie jak nagłe oziębienie ciała, np. siedzenie na zimnej powierzchni (tzw. wilk).

Jak wygląda leczenie chorób układu ruchu?

Na ogół rwa kulszowa ustępuje samoczynnie, jednak w wielu przypadkach może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i lędźwi. W związku z tym, w leczeniu tego typu przypadłości wykorzystuje się odpowiednie zabiegi. Leczenie uwarunkowane jest przez historię choroby pacjenta, a także jego zdolności manualnych i ruchowych.

Przy rwie kulszowej, jeżeli występuje nadwaga, należy niezwłocznie rozpocząć proces zrzucania nadmiernej tkanki tłuszczowej. W innym wypadku stosuje się również takie zabiegi jak: laseroterapia, pola magnetyczne, ultradźwięki, krioterapia, kinezyterapia, cieplne zabiegi, a także masaże i mobilizację ruchową.