Siła ewolucji. Pokolenia z , x i y – czy to już koniec ewolucyjnego alfabetu?

Jak dobrze wiemy litera z jest ostatnią w alfabecie… co oznacza w takim razie pokolenie z?Czy to oznacza, że późniejszych już nie będzie? Jakie to ma znaczenie? Wiele pytań przychodzi nam do głowy w zetknięciu z określeniem np. pokolenia z lub y, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie zetknęliśmy się z tego typu tematem. Jak wiadomo x, y i z to ostatnie litery alfabetu. Ale co dokładniej mają wspólnego z tym pokolenia.

Stała ewolucja.

Jak wiadomo, bozia dała nam rozum, dzięki któremu przez tysiące lat rozwinęliśmy się do niesamowitej technologii. Rozwój ten pozwala nam osiągać rzeczy do tej pory nie osiągalne.

Postęp technologiczny ma takie tępo, że ludzie po prostu za nim nie nadążają. Wpływa on również w jakimś stopniu na nasze funkcjonowanie, zachowanie a nawet osobowość. Widać to już w domu. Jeśli rozwali nam się pralka, nasz tata oczywiście złapie za śróbokręt i rozpocznie długą i wyczerpującą debatę myśli na temat przyczyny zepsutego urządzenia. Potrwa to może parę godzin, parę części zostanie wyjętych bez potrzeby, ale prędzej czy później skarpetki znów będą czyste.

Podczas gdy syn złapie za telefon, zadzwoni do fachowca, wyda trochę pieniędzy ale szybko, na dobre i bez wysiłku znów upierze zachlapany musztardą podkoszulek.

Na tym prostym przykładzie doskonale widać różnice w rozwiązaniu codziennego problemu jakim jest naprawienie domowego urządzenia. Ludzie urodzeni w latach 1965-1979 są bardziej niezależni, pracowici i wykazują większą lojalność wobec swojego szefa niż młodsze pokolenia. Niestety nie są biegli z radzeniem sobie z technologią, która w coraz szybszym tempie zaskakuje nas nowymi wynalazkami.

Czy to koniec pokolenia z?

Zmiany społeczne powodują, że osoby z pokolenia z będą duża bardziej zależne od rodziców. Będzie więcej nieformalnych związków, więcej rozwodów. To spowoduje, że więcej kobiet Zetek, niż tych z pokolenia X i Y, będzie aktywnych zawodowo, by mieć zabezpieczenie finansowe.

Pokolenie Z ma stanowczo mniej rodzeństwa niż wcześniejsze pokolenia. Wymagać będą wyższych standardów, ponieważ są wychowywani w dobrobycie. Będą również bardziej niecierpliwi, rozpieszczeni, i nie będą przywiązywać się do dóbr materialnych, w tym na przykład mieszkania.

Zetki można spotkać wędrujące wciąż wpatrzone w telefon, ponieważ więcej ludzi z pokolenia z korzyta z internetu właśnie w komórkach. Nie lubią kontaktów bezpośrednich i raczej trudno o pogawędkę w tramwaju z osobą z pokolenia z.

Tak więc jak widzimy, technologia ukształtowała nas pod względem zachowania, trybu prac, przyzwyczajeń i tym podobnych. Mimo, że nikt nie spodziewał się, że aż tak ona wpłynie na nasze życie.

Widząc jak rozwija się technologia, mamy nadzieję, że to nie koniec nowych pokoleń. W tym przypadku litera z wcale nie oznacza końca, a zdaniem niektórych to dopiero początek naszego ewolucyjnego alfabetu.