Advanced Planning and Scheduling – co to jest i do czego służy?

Każdy przedsiębiorca, którego branża związana jest z produkcją, wie, że jest to bardzo odpowiedzialne zadanie. A planowanie produkcji nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Wiele spraw związanych właśnie z nią bardzo często lubi się komplikować i to w najmniej odpowiednim momencie. Żeby uniknąć ewentualnych awarii maszyn lub sprostać innym pilnym zadaniom coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z rozwiązań informatycznych wspierających produkcję. Jednym z nich jest system APS. Czym on jest i do czego służy? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Co to jest system APS?

APS (Advanced Planning and Scheduling) w tłumaczeniu polskim oznacza zaawansowane planowanie i harmonogramowanie. Jest to program informatyczny, który odnosi się do procesów zarządzania produkcją. Wykorzystuje się go w celu uzyskania informacji w bardzo szybkim czasie na temat nieoczekiwanych zmian, które mogłyby nastąpić podczas produkcji. System ten kontroluje koszty na podstawie działań związanych z uzyskiwaniem kosztów w produkcji wytwarzanych produktów. APS plany pozwalają w odpowiedni sposób przydzielać obszar pamięci operacyjnej dla realizacji różnych zadań, w tym materiałów i urządzeń produkcyjnych, po to, aby zapewnić równowagę w bilansie pomiędzy popytem a wydajnością zakładu produkcyjnego. Osoby zarządzające produkcją mogą w ten sposób formułować ewentualne koncepcje, po to, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki.

Co można zrobić za pomocą systemu APS?

Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, system APS wspomaga planowanie produkcji. Wiele przedsiębiorców może dzięki niemu kontrolować i planować koncepcje „co by było, gdyby…”. Głównymi cechami tego systemu jest oczywiście to, że wpływa on na efektywność pracy. Dzięki APS realizacja zleceń następuje w znacznie szybszy sposób i co ważne zwiększona jest również wydajność urządzeń i maszyn potrzebnych do wytwarzania produktów. Należy tutaj także dodać, że program ten przyczynia się do zachowania ciągłości pracy bez przestojów oraz niższe koszty eksploatacji. Do najważniejszych czynności, które można zrobić za pomocą Advanced Planning and Scheduling należą:

  • planowanie i organizacja produkcji w zaawansowany sposób;
  • zoptymalizowanie kosztów związanych z produkcją wytwarzanych towarów;
  • zwizualizowanie postępu procesów produkcyjnych;
  • uefektywnienie pracy w jak najwyższym stopniu;
  • kontrolowanie prac i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym;
  • analiza wielokryterialna dla realizowanego planu produkcji;
  • alternatywne koncepcje w razie ewentualnych problemów;
  • rejestrowanie czasu pracy pracowników oraz maszyn.

System APS – skrót informacji

Wnioskując zawarte powyżej informacje, należy stwierdzić, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla dzisiejszych zakładów produkcyjnych. Advanced Planning and Scheduling daje przedsiębiorstwom wiele korzyści. Wspiera je nie tylko w wykonywaniu działań odnoszących się do produkcji określonych towarów, ale również poprawia funkcjonowanie firmy na rynku, który w tej branży jest bardzo szeroki.